Bivši učesnik rijalitija ”Parovi” donirao je odredjeni broj maski, tacnije radi se od 10.000 komada maski sa filtriranjem. Na ovaj korak se odlucio kako i sam kaze da mu se smučilo gledati kako se privatnici bogate na muci našeg naroda te prodaju po sramnim cijenama od 5 i 10 KM.
Ovaj čin je zaista vrijedan pažnje. Kako i sam kaze gospodin Mehić apeluje na sve ljude dobre volje da se ugledaju i da na bilo koji nacin pokusaju pomoci našim sugrađanima!
Sveti apostol u Doboju ispred cijelog kolektiva se zahvaljuje na ovom postupku i duboko su darnuti tim gestom! Kako i sami kazu da su trenutno ostali bez ijedne maske.
Dodatna vijest :
U ponedjeljak prijepodne Domu zdravlja Čakovec i Županijskoj bolnici Čakovec predana je donacija od 50 specijalnih zaštitnih maski (vizira) koje su putem 3D pisača nastale u suradnji STEM udruga: Mladi informatičara Strahoninca (MIS) i Međimurski informatički klub Čakovec (MIK), te Metalske jezgre Čakovec koje tako na konkretan način pomažu u borbi protiv koronavirusa.
One su zajedničkim snagama krenule u izradu dijelova za zaštitnih vizira za medicinsko osoblje.
– Kako bi pojačali kapacitete, iz Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje su nam ustupili svoj 3D pisač. Za sada smo uspjeli ispisati dijelove za oko 50 zaštitnih vizira, pribaviti traku te kroz donaciju folije za vizire. Drago nam je što tako možemo dati svoj doprinos i pomoći onima kojima su zaštitni viziri neophodni. Naši proizvodni kapaciteti ne omogućuju nam proizvodnju velikih serija, no svi zaštitni viziri koje smo uspjeli napravili bit će naša donacija onima koji se nesebično dovode u opasnost kako bi pomogli drugima, poručuje Dejan Drabić iz MIS-a.
Zaštitni vizir se sastoji od nosača (gornjeg i donjeg) koji ispisujemo 3D pisačima i na njega pričvršćujemo prozirnu foliju (vizir) služi kao zaštitni zaslon. Na kraju dolazi elastična guma koja se stavlja iza glave. Za ispis jednog seta dijelova putem 3D pisača potrebno je gotovo 3 sata. Zaštitna vizir pruža sigurnost zdravstvenim djelatnicima. Zapravo zaštitne maske onemogućuju kapljično prenošenje zaraze, a također ih je moguće koristiti duže vrijeme jer se mogu dezinficirati, objasnio je Viktor Lazar iz MIS-a funkciju ove zaštitne maske za medicinsko osoblje.
U slučaju oštećenja vizira držači se ne bacaju, jer njih je moguće ponovo upotrijebiti.